Sesja rozpoczęła się o godzinie 16:00, a przewodniczący Rady Miejskiej powitał wszystkich obecnych, w tym burmistrza Tomasza Jankowskiego oraz zastępców burmistrza. Po stwierdzeniu kworum przystąpiono do przyjęcia porządku obrad, który został zatwierdzony jednogłośnie przez 18 radnych.
W kolejnych punktach obrad przyjęto protokoły z IX i X sesji Rady Miejskiej, które również zostały zatwierdzone przez 18 radnych.
Burmistrz Tomasz Jankowski przedstawił informacje o działaniach podejmowanych między IX a XI sesją. W tym okresie wydano 15 zarządzeń, w tym dotyczące przekazania środków trwałych dla szkół oraz zmiany w budżecie na 2024 rok. Burmistrz podkreślił również udane wydarzenia kulturalne, takie jak kiermasze oraz koncerty, które miały miejsce w Piastowie.
Przystąpiono do rozpatrzenia uchwały w sprawie zmian w uchwale budżetowej na rok 2024. Pani skarbnik przedstawiła autopoprawki, które obejmowały zwiększenie dochodów oraz wydatków w związku z dodatkowym dofinansowaniem. Uchwała została przyjęta jednogłośnie przez 19 radnych.
Następnie przystąpiono do uchwały w sprawie wprowadzenia zmian w wieloletniej prognozie finansowej. Pani skarbnik omówiła zmiany, które obejmowały dostosowanie prognoz wydatków i dochodów. Uchwała została przyjęta z 16 głosami za i 3 wstrzymującymi się.
W dalszej części obrad omówiono projekt uchwały budżetowej na rok 2025. Burmistrz oraz Pani skarbnik przedstawili szczegóły dotyczące dochodów i wydatków. Budżet przewiduje deficyt w wysokości 2,03 miliona złotych, który ma być pokryty z niewykorzystanych środków. W trakcie dyskusji radni wyrazili swoje opinie na temat budżetu, wskazując na potrzebę większych inwestycji oraz lepszego planowania wydatków.
Ostatecznie uchwała budżetowa została przyjęta przez 11 radnych, 8 wstrzymało się od głosu, a dwoje radnych było nieobecnych.
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej przedstawił protokół z kontroli Ochotniczej Straży Pożarnej w Piastowie, podkreślając, że nie stwierdzono nieprawidłowości w działalności finansowej OSP. Zalecenia komisji obejmowały zwiększenie stawek ekwiwalentu dla strażaków oraz dotacji na działalność OSP.
Radni zadali pytania dotyczące realizacji inwestycji, stanu dróg oraz budżetu. Pani Beata Brzezińska-Kołodziejska poruszyła kwestię ulicy Kujawskiej oraz jej stanu, a także zwróciła uwagę na potrzebę szybkiej reakcji w przypadku ubytków w nawierzchni dróg.
W wolnych wnioskach radni poruszyli temat nazwy wiaduktu, który miał być nazwany imieniem Więźniów Obozu Dulag 121. Rada Miasta Pruszkowa negatywnie odniosła się do tej propozycji, co wywołało dyskusję na temat historii i pamięci o wydarzeniach II wojny światowej.
Na zakończenie sesji przewodniczący Rady Miejskiej złożył życzenia świąteczne wszystkim obecnym, podkreślając znaczenie współpracy w nadchodzącym roku.
Powyższe podsumowanie zostało wygenerowane przez sztuczną inteligencję. Mogą znajdować się z nim błędy oraz nieścisłości. W celu weryfikacji zapisów podsumowania, rekomendujemy przesłuchać nagranie i upewnić się, że zawarte w nim stwierdzenia są zgodne ze stanem faktycznym.